MAGIS
  • Polski
  • English
  • Español
 • Już po inauguracji

  MAGIS_2016.07.15

  – To jest coś niesamowitego zobaczyć, jak ludzie z różnych krajów przeżywają swoją wiarę. Jedni tańczą, inni grają i śpiewają. Jest to dla mnie zupełnie nowym doświadczeniem. I musze przyznać, że bardzo mi się to podoba – dzieli się swoimi wrażeniami tuż po wieczorze inaugurującym MAGIS 2016 dziewiętnastoletni Mirek Data z  Brzozowa na Podkarpaciu.

  Chociaż początkowa pogoda nie rozpieszczała, rosił bowiem deszcz, na płycie boiska na kampusie uniwersyteckim w Łodzi panowała znakomita atmosfera. Bo tam też miała miejsce inauguracja programu MAGIS 2016. Impreza rozpoczynająca to międzynarodowe spotkanie jezuickiej młodzieży zaczęła się o godz. 20. Wówczas na scenie pojawił się ojciec Paweł Sawiak SJ wraz z tutejszym zespołem ewangelizacyjnym Mocni w Duchu, którzy wykonali kilka utworów ze swojego repertuaru. Następnie MAGIS-owiczów przywitał ojciec Waldemar Los SJ, koordynator generalny spotkania. Nieco później zaś,  młodzi mogli się dowiedzieć, dlaczego znaleźli się akurat w Łodzi – to właśnie w tym mieście Siostra Faustyna, która jest patronką ŚDM-ów i propagatorką Bożego Miłosierdzia, miała swoje pierwsze objawienia.   

  Następnie z głośników rozległ się utwór „Wavin’ Flag”, zapłonęły race świetlne i nastąpiła oficjalna inauguracja spotkania MAGIS 2016. Wówczas młodzież odziana lub wymachująca flagami własnych państw, prowadzona przez członków zespołu Mocni w Duchu, wykonała kilka symbolicznych okręgów na płycie stadionu.

  Magis_StageKolejnym punktem programu była zabawa integracyjna. Poprowadził ją Paweł Borkowski, zawodowy konferansjer, który animował uczestników w rytm prezentowanej muzyki. W tym czasie wielu młodych ludzi mogło poczuć się naprawdę swojsko, ponieważ z głośników dobiegały utwory w różnych językach, m.in. po hiszpańsku, portugalsku czy angielsku. Nie zabrakło również polskiej nuty. Można bowiem było usłyszeć „Kaczuszki”.  

  Wieczór zaś puentował ignacjański rachunek sumienia, poprowadzony przez Kamilę Jańczyk z zespołu Mocni w Duchu. Jest to obowiązkowa forma modlitwy każdego jezuity, z którą powinni zaznajomić się MAGIS-owicze, bo to właśnie nią będą reasumować każdy dzień w trakcie trwania eksperymentów. Składa się ona z pięciu elementów: dziękczynienia Bogu za otrzymane dobrodziejstwa; prośby o łaskę poznania grzechów; uważnego przeanalizowania dnia co do myśli, mowy i uczynków; prośby o przebaczenie oraz postanowienia poprawy przy udziale Bożej łaski.

  – Czuję się tutaj jak w domu, choć dopiero co przyjechałam i jestem bardzo daleko od swojej ojczyzny – mówi dwudziestotrzyletnia Sofia Vázquez z Urugwaju, która, zachęcona brazylijską edycją programu, postanowiła przyjechać także do Polski. – Wówczas mogłam lepiej poznać samą siebie i zobaczyć, jak Bóg działa w mym życiu. A także uświadomić sobie, że jako chrześcijanie tworzymy jedną wielka rodzinę, która jest silna swoją wiarą. To wszystko było niesamowitym przeżyciem, dlatego chciałam tego doświadczyć jeszcze raz – dodaje uczestniczka z Ameryki Południowej.

  – Chciałam przeżyć coś, czego do tej pory nie doświadczyłam – przyznaje z kolei dziewiętnastoletnia Lauryn Gehier z Francji. Delegacja z tego kraju jest zaś najliczniejszą ze wszystkich, liczy bowiem 157 uczestników. Ponad stu delegatów mają też Hiszpanie i Amerykanie. Z Polski jest 91 osób. Wszystkich uczestników jest ponad 1600. Ponadto w MAGIS-ie bierze udział około 400 wolontariuszy i 200 jezuitów.

  Dzisiaj ciąg dalszy atrakcji. MAGIS-owicze będą mogli m.in. usłyszeć skierowane do nich słowa ojca generała Adolfo Nicolasa SJ (przełożony generalny jezuitów z powodów zdrowotnych nie mógł przyjechać; reprezentuje go jego asystent ds. Europy Środkowo-Wschodniej, ojciec Tomasz Kot SJ), uczestniczyć w zawiązaniu wspólnoty oraz wziąć udział w wieczornym koncercie uwielbienia.

  Artur Patalong SJ

  To zaś, co się na MAGIS-ie dzieje, można śledzić na naszej stronie internetowej MAGIS 2016, jak i w mediach społecznościowych: Facebooku,  Twiterze, Instagramie, Snapchacie i Peryskopie .